Vă invităm duminică, 18 septembrie 2022, să redescoperiți o perlă a repertoriului liric francez, Pescuitorii de perle de Georges Bizet, într-un spectacol surprinzător, unde dorința și sacrificiul sunt infuzate de ritmul, melodia și instrumentația partiturii muzicale.
Ariile și duetele interpretate de personajele Leila, Nadir și Zurga sunt dintre cele mai profunde mărturisiri romantice din câte au fost compuse vreodată.
Spectacolul, care a avut premiera stagiunea trecută, poartă semnătura regizorului Victor Zaharia, decorul a fost realizat de Iurie Matei (Chișinău), costumele sunt create de Lucia Covali (Chișinău), iar coregrafia este semnată de Vlad Mărculescu.
Vor interpreta soliștii, corul, baletul și orchestra Operei din Iași, conduși de bagheta dirijorală a maestrului Jin Wang.
Vă așteptăm cu entuziasm!

Cumpără bilete online
La prețul biletelor sa va adăuga taxa de procesare comanda.
Vanzarea pentru acest eveniment s-a terminat pe data de 18 septembrie 20:30.
Distributie
Leila - Cristina Grigoras
Nadir - Andrei Fermeșanu (debut)
Zurga - Alexandru Constantin
Nourabad - Ivan Dikusar
Interpretează Soliștii, Orchestra, Corul și Baletul Operei Naționale Române lași