Mihaela Grăjdeanu
Soprană
Formare profesională

Studii:

1979: a absolvit Liceul de Muzica „George Enescu” București, Secția Canto Clasic, clasa prof. Maria Romașcanu;

1984: A absolvit Academia de Muzică „Ciprian Porumbescu” București, specializarea Canto Clasic, clasa prof. univ. Maria Hurduc;

2010: Masterclass de canto cu mezzosoprana Viorica Cortez.

Activitate profesională:

1984 - 1990: solistă a Corului „Gavriil Musicescu” al Filarmonicii „Moldova” Iași;

1990 - prezent: solist vocal (soprană) al  Operei Naționale Române Iași;

2011: Conferința de susținere a lucrării științifice Simplitate si naturalețe în tehnica de canto în cadrul Simpozionului Interdisciplinar „Vocea Umana” la Universitatea Apollonia din Iași;

2015: Profesor invitat la Festivalul Masterclass Internațional de Cânt Bizantin din Iași;

2016: Profesor invitat la Festivalul Masterclass Internațional de Cânt Bizantin din Iași.

 

Repertoriu

Repertoriu de operă, operetă și musical:

Giuseppe Verdi: La Traviata - Violetta / Anina

                              Rigoletto - Gilda

                              Un ballo in maschera (Bal mascat) - Oskar

                              Aida - Marea preoteasă

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni - Zerlina / Donna Anna

                                                     Le Nozze di Figaro (Nunta lui Figaro) - Susanna

                                                    Cosi fan tutte (Aşa fac toate) - Despina

                                                    Die Zauberflöte (Flautul fermecat) - Pamina / Papagena

                                                   Die Entführung aus dem Serail (Răpirea din serai) - Constanze / Blonde

Giacomo Puccini: La Boheme (Boema) - Mimi

                                 Gianni Schicchi - Lauretta

                                 Madama Butterfly - Cio-Cio-San

                                 La Rondine (Rândunica) - Magda

Gioachino Rossini: Il Barbiere di Siviglia (Bărbierul din Sevilla) - Rosina

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore (Elixirul dragostei) - Adina

                                    Lucia di Lammermoor - Lucia

Georges Bizet: Carmen - Micaela / Frasquita

                            Les Pecheurs des Perles (Pescuitorii de perle) - Leila

Jean-Philippe Rameau: Les Indes galantes (Indiile galante) - Emilie

Jacques Offenbach: Les Contes d’Hoffmann (Povestirile lui Hoffmann) - Olympia

Ruggero Leoncavallo: Pagliacci (Paiațe) - Nedda

Domenico Cimarosa: Il Matrimonio Segreto (Căsătoria secretă) - Carolina

Johann Strauss (fiul): Die Fledermaus (Liliacul) - Adela

                                        Wiener Blut (Sânge vienez) - Franzi Cagliari

Franz Lehár: Die lustige Witwe (Văduva veselă) - Valencienne

Hervé: Mam’zelle Nitouche - Denise

Paul Abraham: Viktoria und ihr Husar (Victoria si al ei husar) - O-Lia-San

Otto Nicolai: Die lustigen Weiber von Windsor (Nevestele vesele din Windsor) - Anne Page

Bernard J. Taylor: Wuthering Heights (La răscruce de vânturi) - Isabella

Ermanno Wolf-Ferrari: I quatro rusteghi (Cei patru bădărani) - Lucietta

Constantin Trăilescu: Motanul Încălțat - Cotoșman

                                         Fata moșului - Ilenuța

Paul Constantinescu: O noapte furtunoasă - Ziţa

Gherase Dendrino: Lăsați-mă să cânt - Suzane / Martha

Vasile Spătărelu: Prețioasele ridicole - Magdelon

Victor Iuşceanu: Harță Răzeșul - Ileana

                               Piatra din casă - Marghiolița

Leonard Dumitriu: Amici la … Five o’clock - Mița

Richard Rodgers: The Sound of Music (Sunetul muzicii) - Sora Sophia

Repertoriu vocal-simfonic:

Carl Orff: Carmina Burana

Johann Sebastian Bach: Magnificat

Gabriel Fauré: Requiem

Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem / Misa încoronării (Do major) / Marea misă (Do minor)

Ludwig van Beethoven:Simfonia a IX-a

Felix Mendelssohn: Paulus, Simfonia a II-a Lobgesang

Georg Friedrich Händel: Messias

Gioachino Rossini: Misa solemnă / Stabat Mater / Mica misă solemnă

Antonín Dvořák: Requiem / Stabat Mater

Marc-Antoine Charpentier: Te Deum

Joseph Haydn: Anotimpurile

Premii

1992: Premiul III și Premiul special pentru interpretare la Concursul Internațional pentru Tineri Soliști de Operă „Boris Christoff” din Sofia, Bulgaria;

2002: Diploma de Excelență acordata de Primăria Municipiului Iași;

2004: Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler din partea Președinției României.

 

Turnee și colaborări

Turnee: Spania, Franța, Austria, Germania, Elveția, Olanda, Belgia, Republica Moldova.

Colaborări: Opera Națională București, Opera Națională Română Timișoara, Opera Română Craiova, Opera Braşov, Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța, Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galați, Filarmonica „Moldova” Iași, Filarmonica „Mihail Jora” Bacău, Filarmonica de Stat Botoşani, Filarmonica „Oltenia” Craiova, Filarmonica Brașov, Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, Filarmonica de Stat Arad.