GALĂ EXTRAORDINARĂ PENTRU ANUL NOU

Stimați spectatori,
Anul 2019 va începe la Opera ieșeană cu un spectacol inedit, Gala extraordinară pentru Anul Nou, care va avea loc sâmbătă, 12 ianuarie, începând cu ora 18:30.
Vor interpreta soliștii, baletul, corul și orchestra Operei Naționale Române Iași, iar conducerea muzicală este asigurată de maestrul Ciprian Teodorașcu.

Dirijor Cor: Manuel Giugula

Maestru balet: Amalia Mîndruțiu

 

Programul este unul cu tot special:

Partea I

  1. Eugen Doga – Vals Coregrafia: Amalia Mîndruțiu

          Soliști balet: Anca Andronache, Răzvan Vieriu, Janice Felices, Douglas Steward, Erica Pinzano, Dumitru Buzincu, Monica Ailiesei, Vlad Mărculescu, Kotomi Hoshino, Marodo Sakairi, Mariya Lozanova, Aoi Iwazaki, Hirohito Icheuki, Viviana  Olaru

 

  1. Frederick Loewe My Fair Lady – „Arie Eliza”

         Solistă: Nicoleta Maier

 

  1. Ruggiero Leoncavallo – Mattinata

              Solist: Andrei Fermeșanu

 

  1. Josef Strauss Pădurea vieneză

         Coregrafia: Ileana Iliescu

         Soliști balet: Kotomi Hoshino, Mariya Lozanova, Vlad Mărculescu, Dumitru Buzincu , Răzvan Vieriu

 

  1. Ernesto de Curtis Torna a Surriento

              Solistă: Diana Bucur

 

6. Rodolfo Falvo – Dicitencelo vuie

     Solist: Olivian Andrișoae

 

  1. Piotr Ilici Ceaikovski – Lacul lebedelor „Vals”

          Coregrafia: Ileana Iliescu

           Solist: Vlad Mărculescu

 

  1. Cesare Bixio – Mamma

         Solistă: Cristina Grigoraș

 

  1. Salvatore Cardillo – Core `ngrato

         Solist: Jean Kristof Bouton

 

  1. Johann Strauss – Vals Imperial

         Coregrafia: Ileana Iliescu

         Soliști balet: Monica Ailiesei, Mizuka Okamoto, Vlad Mărculescu, Dumitru Buzincu

 

  1. Franz Lehar – Giuditta „Meine Lippen”

          Solistă: Simona Titieanu

 

  1. Luigi Denza Funiculi Funicula

         Soliști: Olivian Andrișoae , Andrei Fermeșanu

 

  1. Piotr Ilici Ceaikovski Spărgătorul de nuci„Valsul florilor”

         Coregrafia: Ileana Iliescu

        Soliști balet: Viviana Olaru, Dumitru Buzincu, Anca Andronache, Mizuka Okamoto

 

Partea a II-a

  1. Serghei Prokofiev – Romeo și Julieta ,,Bal”

         Coregrafia: Amalia Mîndruțiu

          Soliști balet: Monica Ailiesei, Vlad Mărculescu

 

  1. Ernesto de Curtis Non ti scordar di me

          Solistă: Diana Bucur

 

  1. Augustin Lara – Granada

      Solist: Andrei Fermeșanu

 

  1. Johann Strauss Dunărea albastră

         Coregrafia: Ileana Iliescu

         Solistă balet: Monica Ailiesei

 

  1. Ruperto Chapi Zarzuela – „Las hijas del Zebedeo”

         Solistă: Simona Titieanu

 

  1. Cântec popular rusesc Oci ciornie

           Solist: Andrei Yvan

 

  1. Piotr Ilici Ceaikovski – Lacul lebedelor „Dans polonez”

           Coregrafia: Ileana Iliescu

           Ansamblu balet

 

  1. Jules Massenet Manon „Gavotă”

      Solistă: Cristina Grigoraș

 

  1. Emmerich Kálmán – Silvia„Csardas”

          Solistă: Nicoleta Maier

 

  1. Eduardo di Capua O sole mio

         Soliști: Olivian Andrișoae , Jean Kristof Bouton , Andrei Fermeșanu

 

  1. Johann Strauss Radetzky March

Coregrafia: Ileana Iliescu

Soliști balet: Mizuka Okamoto, Monica Ailiesei, Elvis Gache, Răzvan Vieriu

Cumpără bilete online

Vanzarea pentru acest eveniment s-a terminat pe data de 12 ianuarie 20:30.