Cristina Simionescu

Cris

 

 

 

 

 

 

 

 

  Soprană

    • 2014: Doctor în muzică
    • 2004: Distinsă cu Ordinul „Meritul Cultural” Clasa I din partea Președinției României
    • 2014 – prezent: Lector universitar la Universitatea de Arte „George Enescu“ Iaşi
    • 20072014 : Asistent universitar la Universitatea de Arte „George Enescu“ Iaşi
    • 2004 – 2007: Profesor asociat la Universitatea de Arte „George Enescu“ Iaşi
    • 2003: a absolvit Master – Canto, Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, clasa Prof. univ. dr. Corneliu Gheorghe Solovăstru
    • 1995: a absolvit Academia de Arte „George Enescu” din Iași, Secția Canto, clasa Conf. univ. dr. Adriana Severin
    • 1994 – prezent: solistă a Operei Naționale Române din Iași
    • Master Class cu Leontina Văduva și Ileana Cotrubaș
    • A absolvit Liceul de Artă “Octav Băncilă” din Iași, secția Canto

    Repertoriul de operă și operetă:

    Domenico CimarosaIl Matrimonio Segreto (Carolina și Elisetta)
    Jacques OffenbachLes Contes d’Hoffmann ( Olimpya și Antonia)

    Wolfgang Amadeus Mozart : – Le Nozze di Figaro (Susanna, Contessa), Cosi fan tutte (Despina),  Don Giovanni (Donna Anna),  Die Zauberflöte (Pamina și Königin der Nacht), Die Entführung aus dem Serail (Blonde), Der Schauspieldirektor (Madame Herz)
    Gaetano Donizetti  – La Fille du régiment (Maria), Don Pasquale (Norina),  Lucia di Lammermoor (Lucia), L’Elisir d’Amore (Adina)
    Vicenzo Bellini – La Sonnambula (Amina), I Puritani (Elvira)
    Giuseppe Verdi – Rigoletto (Gilda), La Traviata (Violetta Valery), Un Ballo in Maschera (Oscar), Otello (Desdemona), Aida (Grande Sacerdotessa)
    Giacomo PucciniLa Bohème (Musetta ), Gianni Schicchi (Lauretta), Turandot (Liù), Suor Angelica (Suor Genovieffa)
    Ruggero LeoncavalloI Pagliacci (Nedda)
    Roman VladIl Gabbiano (Soprano)
    Gioachino RossiniIl Barbiere di Siviglia (Rosina), La Cenerentola(Clorinda)
    Johann Strauss (fiul)Die Fledermaus (Rosalinde), Wiener Blut (Franzi Cagliari, Gabriele)
    Gherase DendrinoLăsați-mă să cânt (Martha Roth)
    Otto NicolaiDie lustigen Weiber von Windsor (D-na Ford și Ana Page)
    Bernard J. Taylor  – Wuthering Heights (Isabella)
    Georges Bizet – Carmen (Frasquita și Micaela),  Les Pêcheurs de perles (Leila)
    Leonard BernsteinCandide (Cunegonde)
    Jacques OffenbachOrphée aux Enfers (Euridice)

    Paul AbrahamBall im Savoy (Madeleine de Faublas)

    Franz LehárDie lustige Witwe (Hanna Glavari)

    Emmerich KálmánDie Csárdásfürstin (Silvia)

    Ermanno Wolf-Ferrari     I quarto rusteghi (Marina)

     

     

    Repertoriul vocal simfonic

    Wolfgang Amadeus MozartMissa in do minor,  Requiem
    Johann Sebastian BachMagnificat

    G.Fr. Handel – Messiah
    Gioachino Rossini – Stabat Mater
    Carl Orff  – Carmina Burana
    Giuseppe Verdi  – Requiem
    Ludwig van BeethovenSimfonia a IX-a

    Ludwig van Beethoven – Christus am Ölberge

     

     

    Premii

    2013: Premiul „Lya Hubic” din partea Operei Naționale Române Cluj-Napoca

    2001: Mențiune specială la Concursul „Hariclea Darclee”, Brăila

    2004: Ordinul Meritul Cultural Clasa I din partea Preşedenţiei României

    1997: Premiul al II-lea la Concursul Internațional pentru Voci feminine de Operă „Magda Ianculescu”, București

    1997: Premiul Uniunii Criticilor Muzicali „Mihal Jora“ la Concursul Internaţional pentru Voci Feminine de Operă „Magda Ianculescu”, București
    1996: Premiul al II-lea la Concursul de Lied „Ionel Perlea”, Slobozia

    1995: Premiul „Ionel Perlea“ , la Concursul de Lied „Ionel Perlea”, Slobozia

    1995: Premiul „George Enescu“ pentru spectacolul „Flautul fermecat“ de W.A. Mozart, din partea Academiei de Arte „George Enescu“ Iaşi

     

     

    Colaborări

    Colaborări în calitate de solist invitat: Compagnia di Opera Italiana di Milano, Compania Opera Passion, Konzertdirektion Schlote – Austria, Compania Opera Vox, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Maghiară Cluj-Napoca, Opera Națională Română Timișoara, Opera Brașov, Opera Națională București, Teatrul Muzical „Nae Leonard“ Galați, Opera Română Craiova, Filarmonica „Moldova“ Iași, Filarmonica „Mihail Jora“ Bacău, Filarmonica de Stat din Arad, Filarmonica „Oltenia“  Craiova, Filarmonica de Stat din Oradea, Teatrul Naţional de Operă şi Balet Chişinău, Opera Stara Zagora

     

     

    Turnee

    Turnee în străinătate: Austria, Elvetia, Germania, Franta, Olanda, Belgia, Italia, Spania, Coreea de Sud, Bulgaria, Norvegia, Danemarca, Anglia cu spectacolele:  La Traviata, Rigoletto, Il Barbiere di Siviglia, Die Zauberflöte, La Bohème,   Un Ballo in maschera, Le Nozze di Figaro, L’Elisir d’Amore, La Fille du régiment, La Sonnambula, I Puritani, Don Pasquale, Lucia di Lammermoor, Gale de operă, Gale de operetă etc.