Studii:
2004: a absolvit Liceul de Artă „Octav Băncilă” Iași, Secția Canto;
2008: a absolvit Universitatea de Arte „George Enescu” Iași, Facultatea de Interpretare Muzicală, specializarea Canto, clasa conf. univ. dr. Adriana Severin;
2010: a absolvit Master la Universitatea de Arte „George Enescu” Iași, specializarea Canto, clasa prof. univ. dr. Corneliu George Solovăstru;
A participat la masterclass-uri susținute de Mariana Krilovici, Lucia Pappa, Vasile Moldoveanu și Viorica Cortez.
Activitate profesională:
2004 - 2012: artist liric în Corul Operei Naționale Române Iași;
2012 - prezent: solist vocal (soprană) al Operei Naționale Române Iași.
Repertoriu de operă, operetă şi musical:
Giuseppe Verdi: La Traviata - Violeta Valéry
Aida - Grande Sacerdotessa
Giacomo Puccini: La Boheme (Boema) - Musetta / Mimi
Turandot - Liu
Gianni Schicchi - Lauretta
Georges Bizet: Carmen - Micaela
Gioachino Rossini: Il Barbiere di Siviglia (Bărbierul din Sevilla) - Rosina / Berta
Wolfgang Amadeus Mozart: Le Nozze di Figaro (Nunta lui Figaro) - Contesa
Don Giovanni - Donna Anna
Die Zauberflöte (Flautul fermecat) - Prima Donna
Jean Philippe Rameau: Les Indes galantes (Indiile galante) - Hébé
Elizabeth Swados: Troienele după Euripide - Andromacha / Elena din Troia
Jacques Offenbach: Les Contes D` Hoffmann (Povestirile lui Hoffmann) - Antonia
Franz Lehár: Die lustige Witwe (Văduva veselă) - Hanna Glavary / Valencienne
Ţara surâsului - Mi
Johann Strauss (fiul): Die Fledermaus (Liliacul) - Rosalinda
Richard Rodgers: The sound of music (Sunetul Muzicii) - Elsa
Repertoriu vocal-simfonic:
Giuseppe Verdi: Messa da Requiem
Carl Orff: Carmina Burana
Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem
Ludwig van Beethoven: Simfonia a IX-a
Giovanni Battista Pergolessi: Stabat Mater
Viorel Munteanu: Oratoriu - Chemări spre Mântuire (Pelerini la Sfânta Parascheva)
Muzică de cameră:
Piotr Ilici Ceaikovski: Romanţe pentru soprană şi pian
Serghei Rahmaninov: Romanţe pentru soprană şi pian
Felicia Donceanu: Cicluri de lied-uri pentru soprană şi pian
Carmen Petra Basacopol: Din Psalmii lui David,op.84 – cinci lied-uri pentru soprană şi pian
Meşterul Manole,op.85 - cinci lied-uri pentru soprană şi pian
2001: Premiul II la Concursul de interpretare vocală „Norbert Petri”;
2002: Premiul I la Concursul de interpretare vocală „Miniatura romantică”, Galaţi;
2003: Premiul I la Concursul de interpretare vocală şi instrumentală „Emanuel Elenescu”, Piatra Neamţ;
Premiul III la Concursul „Marţian Negrea”, Ploieşti;
2006: Premiul I la Concursul „Marţian Negrea”, Ploieşti;
Premiul pentru cel mai tânăr interpret la Concursul de lied românesc „Mariana Nicolesco”, Braşov;
2007: Finalistă la Concursul Internaţional „Hariclea Darclée”, Brăila;
2009: Premiul special la Concursul „Vacanțe Muzicale”, Piatra Neamţ;
2010: Premiul II la Concursul Internaţional de canto „Vincenzo Bellini”, Italia;
2017: Distincția „Membru de onoare al Proiectului Artă pentru suflet”.
Turnee: Italia (Concert la Castel Gandolfo), Olanda, Germania, Franța, Republica Moldova.
Colaborări: Opera Națională București, Ateneul Român, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Naţională Română Timişoara, Teatrul de Operă și Balet „Maria Bieșu” Chișinău, Filarmonica ,,Moldova” Iaşi, Filarmonica Brașov, Filarmonica Craiova, Filarmonica Botoşani, Filarmonica Bacău, Filarmonica Sibiu - Proms of Delight ,Orchestra Radio Bucureşti - Bucharest Music Film Festival.
A susținut numeroase recitaluri și concerte alături de maestrul Eugen Doga (Ateneul Român, Chișinău, Iași).
În 2017 a performat la Gala Asociației Municipiilor din România sub înaltul patronaj al Președintelui României Klaus Iohannis.
A performat sub bagheta multor dirijori, printre care: Karel Mark Chichon, Eddi de Naddai, Rinaldo Muratori, Marco Balderi, Francesco Damiani, Alfonso Saura, Corneliu Calistru, Ovidiu Balan, Alexandru Iosub, Costin Grigore, Petru Oschnitzky, David Crescenzi, Tiberiu Soare, Ciprian Teodorașcu, Vlad Conta, Marcello Mottadelli, Cristian Oroşanu, Victor Dumănscu, Gabriel Bebeşelea, Mircea Holiartoc și a colaborat cu regizori de renume, precum: Andrei Şerban, Beatrice Rancea, Matteo Mazzoni, Andras Kurthy, Karel Drgáč, Anda Tăbăcaru-Hogea, Marina Emandi, Ioan Tugearu, Marco Spada.