Anca Andronache
Balerin
Formare profesională

Studii:

20052014: Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași, Secția Coregrafie;

2015 – prezent: Universitatea de Arte „George Enescu” Iași, Facultatea de Teatru, Secția Coregrafie.

Activitate profesională:

20112015: colaborator în Ansamblul de Balet al Operei Naționale Române Iași;

2015prezent: balerin în Ansamblul de Balet al Operei Naționale Române Iași.

Repertoriu

Roluri solistice:

Ludwig Minkus: Don OuijoteZâna Pădurii

Piotr Ilici Ceaikovski: Lacul lebedelorLebedele Mari / solistă Dans Unguresc

Franz Lehár: Die lustige Witwe (Văduva veselă)solistă balet

Carl Orff: Carmina BuranaFortuna

Roluri de ansamblu:

Adolphe Adam: GiselleDansul Prietenelor / Țărănesc / Iele

Ludwig Minkus: Don QuijoteSeghidilia / Visul / Dansul Prietenelor

Piotr Ilici Ceaikovski: Lacul lebedelorVals / Lebede / Mazurka / Mirese

Georges Bizet: CarmenHabanera / Taverna /Arleziana

Franz Lehár: Die lustige Witwe (Văduva veselă) – Grizetă

Gigi Căciuleanu: Imagine all the people

Yvette Bozsik: Bal

                           Kabaret

Giuseppe Verdi: La TraviataDansul Țigăncilor

Richard Rodgers: The sound of music (Sunetul muzicii)

Ileana Iliescu: Valsuri celebre în interpretări coregrafice

Johann Strauss (fiul): Die Fledermaus (Liliacul)Dansul Șoriceilor

Premii

2009: Premiul I Dans Clasic, Premiul I Dans Contemporan – Dance Winner’s Energy, Botoșani;

2010: Mențiune Dans Clasic, Premiul Special al Juriului – Olimpiada Națională de Coregrafie și Artă Teatrală, Constanța;

           Mențiune Specială Dans Clasic – „Festivalul Tânărului Dansator”, Concurs Internațional de Balet;

           Premiul I Dans Contemporan Solo, Premiul I Dans Clasic, Premiul I Dans de character grup, Mențiune Contemporan Duo – International Milano Dance Competition, Italia;

2011: Mențiune – „Festivalul Tânărului Dansator”, Concurs Internațional de Balet;

           Premiul I Dans Contemporan Duo, Premiul II Dans Contemporan Solo - Concursul „Arta prin tradiție și modern în educația viitorului cetățean European”;

2012: Premiul I Dans Contemporan, Premiul II Dans Clasic – „Festivalul Tânărului Dansator”, Concurs Internațional de Balet;

           Premiul III - Olimpiada Națională de Coregrafie și Artă Teatrală, Iași.