Laura Marina Gavriluță
Artist instrumentist
Formare profesională

Studii:

2006: participarea la masterclass-ul de vioară condus de drd. Adriana Condriuc, violonistă a orchestrei Konzerthaus din Berlin;

2010: a absolvit Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” Iaşi, Secţia muzică Vioară;

2010: cursuri de măiestrie susținute de violonistul Florin Paul, solist în Germania;

2011: Stagiu Erasmus timp de 5 luni la Joseph Haydn Konservatorium din Eisenstadt, Austria;

2011: cursuri de măiestrie susținute de Herwig Zack, violonist al Universității de Muzică din Wurzburg;

2012, 2013, 2014: cursuri de măiestrie cu Liviu Prunaru, concertmaestru al orchestrei Concertgebouw din Amsterdam și profesor de vioară la Academia Menuhin din Gstaad (Elveția);

2013: cursuri de măiestrie cu Liviu Casleanu, concertmaestru al Orchestrei Beethoven din Bonn, Germania;

2014: a absolvit Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, Facultatea de Interpretare muzicală, specializarea interpretare intrumentală - Vioară;

2016: a absolvit Masteratul la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, Facultatea de Interpretare muzicală,  specializarea interpretare intrumentală - Vioară.

Activitate profesională:

2014prezent: artist instrumentist (vioară) în Orchestra Operei Naționale Române Iași;

2016 – 2017: șef de partidă (vioara I) în Orchestra Operei Naționale Române Iași.

Premii

2002: Premiul I la Concursul Național „Miniatura Romantică”, Galați;

2003: Premiul I la Concursul Național „Primăvara Artelor”, Bacău;

2004: Premiul II la Concursul Internațional de interpretare „George Georgescu”, editia a XII-a, Tulcea;

2005: Premiul I la Festivalul – Concurs de Interpretare Muzicală „Jurjac”, ediția I, Dorohoi;

          Premiul I la Concursul Național „Primăvara Artelor”, Bacău;

         Premiul I la Concursul Internațional de interpretare „George Georgescu”, editia a XIII-a, Tulcea;

        Premiul II la Olimpiada Națională de interpretare instrumentală, etapa zonală, Piatra-Neamț;

2006: Premiul II la Olimpiada Națională de interpretare instrumentală, etapa zonală, Suceava;

          Premiul I la Concursul Național de interpretare „Garabet Avachian”, București;

2007: Premiul III la Concursul Național de interpretare „Garabet Avachian”, București;

          Premiul II la Olimpiada Naționala de interpretare instrumentală, Cluj;

2008: Premiul II la Concursul Național de teoria muzicii „Constantin Constantinescu”, ediția I, Iași;

          Premiul I la Concursul Internațional „George Georgescu”, ediția a XVI-a, Tulcea;

         Premiul II la Olimpiada Națională de interpretare instrumentală, Bacău;

2009: Premiul II la Concursul Internaţional „George Georgescu”, ediţia a XVII-a,     Tulcea;

           Mențiune la Olimpiada Naţionalã de interpretare, Bucureşti;

          Premiul II la Concursul Național de teoria muzicii „Constantin Constantinescu”, ediția a II-a, Iași;

2010: Premiul I  la Concursul Național de teoria muzicii „Constantin Constantinescu”, ediția a III-a, Iași;

          Premiul special din partea prof. univ. Iulia Bucescu pentru cea mai buna solfegista și cea mai mare notă obținuta la dicteu, în cadrul concursului național de teoria muzicii „Constantin Constantinescu”- Iași.

Turnee și colaborări

Turnee: Franța, Italia, Spania, Bulgaria, Grecia, Olanda, Elveția, Germania, Austria.

Colaborări: Orchestra Română de Tineret, Filarmonica „George Enescu” din București, Orchestra Națională Radio din București, Filarmonica Botoșani, Filarmonica „Mihail Jora” Bacău, Cvartetul Eutherpe, Wiener Jeunesse Orchester, Orchestra Română de Tineret „Simfonietta”, Romanian Academic Orchestra, Jeunesse Moving Orchestra, Liber Artis Orchestra, CEI Youth Orchestra.