Mariya Lozanova

Experienţă:
2002- 2011 : Opera Naţională Sofia, Bulgaria
2011-2013 : Opera Naţională Bucureşti, România
2013 : prezent Opera Naţională Română Iaşi

Repertoriu în Sofia:
Sparagatorul de nuci (Y. Grigorovich) – Păpuşă Spaniolă, Păpuşă chinezească, Diavol, Fritz, Păpuşă Sparagator
Frumoasă din pădurea adormită (M. Petipa) – Scufiţa roşie
Lacul lebedelor (O.Danovsky) – 4 lebede mici
Don Quijote: 6 prietene
Giselle (Lavrovsky): peasant pas des deux- prieteni
La Silfide (A. Burnonville): 4 silfide
Serenade (G.Balanchin): 4 fete
Romeo şi Julieta (Lavrovsky)
Suite en Blanc (S. Lifar)
Zorba grecu (L.Massine)
Ghetto (Mario Piază) – 4 prieteni
Ritualul primăverii (D. Pandursky) – solo
Cruciaţii (H. Mehmedov)
The Goat Horn (P. Lukanov)
Carmen (A. Alonso) – 4 fete
Coppelia (B. Deyanov) – prietene
Damă cu Camelii (I. Schnaider)
Allegro brilliante (G. Balanchin)
Cenuşăreasa (R. Topalova) – sora
Floarea Idei (M. Ilieva) – păpuşă
Papuci roşii (Christin Sundt) – 6 prietene
Sheherezada (M. Shopova)
Repertoriu în Bucureşti
Frumoasă din pădurea adormită (A. Mezincescu) – Zână canarului, Zână argintului, Zână aurului, prietene
Spărgătorul de nuci (A. Mezincescu) – pastorală, rusesc
Harap Alb (M.Popa)- faţă împăratului
Giselle (M. Babuska) – peasant pas des deux- prieteni
Simfonia Fantastică
Corsarul
Bayadera – 4 bayadere
Anna Karenina – 2 prinţese
Lacul lebedelor – 4 lebede mici, Mireasă ungurească
Don Quijote – amoraşul
Vals Fantezie (Balanchin)

Repertoriu Opera Naţională Iaşi
Cenuşăreasa – (M. Babuska) Cenuşăreasa
Giselle – Mona, 6 prietene
Anotimpurile (Roxana Colceag) Iarnă

Pas des deux:
Flăcările Parisului
Corsarul
Diana şi Acteon
Don Quijote
Satanila

Variaţii:
Lacul lebedelor – pas des troi, Odile
Coppelia
Esmeralda
Frumoasă din pădurea adormită – Zână diamantului
Don Quijote – florăreasa
Giselle
Baiaderă – Gamzati
Spărgătorul de nuci – Clară
La fille mal gardee – Lisa

Educaţie:
1994-2002 : Naţional School of Dance Arts, Sofia, Bulgaria
2001- 2002 : bursă în Leipzig ballet school, Germany (ballet, contemporary, graham style, flamenco, castanette, repertoire,)
-bursă în Ballet Academy Princess Grace- Monaco
1995- 2002 : Academia de vara în Varna, Bulgaria ballet, repertoire, jazz, Spanish dances, modern, bournonville system

Profesori: Josette Clavier, Mikhail Krapivin, Dinna Bjorn, Tadeusz Matacz, Dimitriy Simkin, Vladimir Malachov, Elisabet Platel

Competiţii:
2004 : Naţional Bulgarian ballet competition- locul 3,
2010 :  Naţional Bulgarian ballet competition-locul 2,
2010 : Internaţional ballet competition Istanbul- semi finalist

Invitaţii:
2002 : Jeune ballet de france
-Din 2009 invitată în Rousse State Ballet, Bulgaria că solistă.
– A participat în spectacole de balet internaţionale alături de cunoscuţi solişti ai baletului precum Svetlana Zakharova, Diana Vishneva, Vladimir Malakhov, Igor Zelenski, Maria Aleksandrovna, Irek Mukhamedov, Dănilă Korsuntsev, Yulia Makhalina, Ekaterina Kondaurova etc.
2013 : Invitată la Opera Naţională Scopje Macedonia.