Opera Națională Română Iași anunță cel mai grandios eveniment al scenelor lirice românești – Gala Premiilor Operelor Naționale.
Pentru prima dată în România, capitala Moldovei găzduiește sâmbătă, 8 iunie 2013, de la ora 21.00, în Sala Mare a Teatrului Național “Vasile Alecsandri” Iași – GALA PREMIILOR OPERELOR NAȚIONALE –  un eveniment cultural de excepție ce va fi preluat și transmis în direct de TVR 1, TVR HD și Radio România Cultural.
În cadrul manifestării vor fi acordate premii la 14 categorii de nominalizări precum: cel mai bun spectacol, cel mai bun regizor, cel mai bun dirijor, cel mai bun solist, cea mai bună solistă, cel mai bun solist de balet, cea mai bună solistă de balet, cel mai bun spectacol din creația românească, premiul pentru concepția decorului, premiul pentru concepția costumelor, premiul pentru debut, cel mai bun spectacol pentru copii, cel mai bun coregraf, cel mai bun musical.
Pe lângă aceste distincții, se vor acorda unor mari artiști premii de excelență și pentru întreaga activitate, dar și premii speciale ale juriului. Acestea vor fi înmânate de personalități marcante ale culturii românești din țară și străinătate.
Gala Premiilor Operelor Naționale este inițiată de Opera Națională Română Iași și organizată în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași și Consiliul Județean Iași, cu sprijinul Ministerului Culturii și se dorește a fi un eveniment cu tradiție, prin care activitatea artiștilor de operă să fie recunoscută, apreciată și premiată.
Biletele s-au pus în vânzare doar la balcon, prețul unui bilet fiind de 50 de lei. Detalii la Agenția Operei – 0332.888.448 sau bilete@operaiasi.ro. La acest eveniment ținuta elegantă este obligatorie.

Juriul Galei Premiilor Operelor Naționale este format din:
Anca Florea – Muzicolog și critic muzical, cu mii de cronici apărute în presa scrisă și la radio, a publicat Prima Istorie a Operei din București, membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor
Costin Popa – Critic muzical, Membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor
Vivia Săndulescu –  Conf. univ. dr. la Universitatea Română de Științe și Arte Gheorghe Cristea. Facultatea Artele Spectacolului – Coregrafie, critic si istoric de dans, autor si traducator
Luminița Arvunescu – Muzicolog și realizator la Radio România Muzical, cea care a creat seria de transmisiuni directe de la Metropolitan, New York
Cornel Țăranu – Compozitor și dirijor, membru al Academiei Române, Prof. univ.dr. la Academia de Muzică Gheorghe Dima Cluj Napoca, vicepreședinte al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor
 

Lista NOMINALIZĂRILOR:

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol
Indiile galante de Jean-Phillipe Rameau, regia Andrei Șerban – Opera Națională Română Iași
Faust de Charles Gounod, regia Mario de Carlo – Opera Națională Română Timișoara
Báthory Erzsebét de Szomor György, regia Bertálan Bágo – Opera Maghiară Cluj-Napoca

2.Premiul pentru cel mai bun spectacol din creația românească
D’ale carnavalului,  colaj muzical de Ioan Tugearu și Antonel Oprescu, regia Ioan Tugearu – Opera Națională Română Iași
Ana Lugojana de Filaret Barbu, regia Mihaela Bogdan – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Ultimul sâmbure de vișin de Demény Attila, regia Bogdan Zsolt – Opera Maghiară Cluj-Napoca

3.Premiul pentru cel mai bun musical
Sunetul muzicii de Richard Rodgers, regia Mihaela Bogdan – Opera Națională Română Iași
Scripcarul pe acoperiș de Jerry Bock, regia György Korcsmáros – Opera Națională Română Timișoara
D’ale carnavalului de Hary Bela, regia Dan Lupea – Opera Națională Română Cluj-Napoca

4.Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii
Sunetul muzicii de Richard Rodgers, regia Mihaela Bogdan – Opera Națională Română Iași
Steaua de sticlă de Dan Ardelean, regia Marina Emandi Tiron – Opera Națională Română Timișoara
Undeva, în Europa de László Dés, regia László Béres – Opera Maghiară Cluj-Napoca

5.Premiul pentru cel mai bun dirijor
Gheorghe Stanciu – Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța
David Crescenzi – Opera Națională Română Timișoara
Gabriel Bebeșelea – Opera Națională Română Iași

6.Premiul pentru cel mai bun regizor
Mario de Carlo pentru spectacolul Faust – Opera Națională Română Timișoara
Bertalan Bagó pentru spectacolul Báthory Erzsebét – Opera Maghiară Cluj-Napoca
Andrei Șerban pentru spectacolele Indiile galante și Troienele– Opera Națională Română Iași

7.Premiul pentru cel mai bun solist
Basul Octavian Vlaicu – Opera Națională Română Timișoara
Tenorul Cristian Mogoșan – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Baritonul Jean Kristoff Bouton – Opera Națională Română Iași

8.Premiul pentru cea mai bună solistă
Soprana Narcisa Brumar – Opera Națională Română Timișoara
Mezzosoprana Iulia Merca – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Soprana Lăcramioara Maria Hrubaru Roată – Opera Națională Română Iași

9.Premiul pentru cel mai bun solist de balet
Adrian Mihaiu – Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța
Dan Haja – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Marian Chirazi – Opera Națională Română Iași

10.Premiul pentru cea mai bună solistă de balet
Eliza Maxim – Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța
Andreea Jura – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Roua Răuț – Opera Națională Română Iași

11.Premiul pentru concepția decorurilor
Mario de Carlo pentru decorul spectacolului Faust – Opera Națională Română Timișoara
Valentin Codoiu pentru decorul spectacolului Ana Lugojana – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Laszlo Szekely pentru decorul spectacolului Aida – Opera Națională Română Iași

12.Premiul pentru concepția costumelor
ario de Carlo pentru costumele din spectacolul Faust – Opera Națională Română Timișoara
Andrei Șchiopu pentru costumele din spectacolul D’ale carnavalului – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Doina Levintza pentru costumele din spectacolul Troienele – Opera Națională Română Iași

13.Premiul pentru debut
Baritonul Marius Eftimie – Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța
Tenorul Bogdan Zaharia – Opera Națională Română Timișoara
Soprana Ana Maria Donose – Opera Națională Română Iași

14.Premiul pentru cel mai bun coregraf
Răzvan Mazilu pentru coregrafia spectacolului Faust – Opera Națională Română Timișoara
Vasile Solomon pentru coregrafia spectacolului Spărgătorul de nuci – Opera Națională Română Cluj-Napoca
Ioan Tugearu pentru coregrafia spectacolului D’ale carnavalului – Opera Națională Română Iași