Daniel Mateianu

Bas

  • 2009: a absolvit Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, clasa de canto a prof. univ. dr. Corneliu Gheorghe Solovăstru
  • 2008-2009: continuarea studiilor la Conservatorul „Giuseppe Verdi” din Milano, Italia
  • 2005: a absolvit Liceul de Artă „George Apostu” din Bacău
  • 2006: Cursuri de masterclass cu Mariana Nicolesco – „Vacanțe Muzicale”, Piatra-Neamț
  • 2006: Cursuri de masterclass cu Mariana Nicolesco, Brăila
Wolfgang Amadeus Mozart Cosi fan tutte (Don Alfonso | Opera Brasov 2011), Dominicus messe (Filarmonica Orchestra din Iași 2011), Don Giovanni (Il Comendatore și Masetto | Opera Națională Română din Iași 2010), Le Nozze di Figaro (Bartolo | Univesitatea de Arte „George Enescu” din Iași 2008), Reqviemul în Re min (Bacău 2007, Universitatea Națională de Muzică „Ciprian Porumbescu” din București 2007, Filarmonica „Moldova” Iași 2007)
Gioachino Rossini Il Barbiere di Sevillia (Don Basilio | Opera Națională Română din Iași 2011)
Gaetano Donizetti Lucia di Lammermoor (Raimondo | Opera Brașov 2011)
Anton Bruckner Requiem (Filarmonica „Moldova” Iași 2011)
Giuseppe Verdi Rigoletto (Conte di Ceprano | Opera Națională Română din Iași 2011), La Boheme (Colline | Opera Națională Română din Iași 2011), La Traviata (Marchize d’Obly | Opera Națională Română din Iași 2010)
Joseph Hydn Missa Lord Nelson (Filarmonica „Moldova” Iași, 2010), Missa in Tempori Belli (Filarmonica „ Moldova ” Iași 2010)
Paul Constantinescu Noapte Furtunoasă (Jupan Dumitrache | Universitatea de arte „George Enescu” din Iași 2010 | Academia de muzica „Gheorge Dima” din Cluj 2010)
Giacomo Puccini La Boheme (Benoit | Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași 2009)
Domenico Cimarosa Il Matrimonio Segreto (Geronimo | Universitatea de arte „George Enescu” din Iași 2009 | Academia de muzica „Gheorge Dima” din Cluj 2009)
 
Colaborare cu orchestra Filarmonicii din Chișinău (2010)
2009: Premiul I la Concursul Național „Martian Negrea”, Ploiești
2008: Premiul III la Concursul Internațional „Joseph Smith”, Suceava
2008: Diplomă de participare la The Second World Delphic Games, Rusia, Saratov
2007: Premuil III la concursul internațional de interpretare vocală „Sabin Drăgoi”, Timișoara
2007: Diplomă de participare la Concursul internațional de canto „Haricleea Darclee”, Brăila
2006: Premiul III la Festivalul și Concursul „Liedului românesc”, Brașov
2006: Diploma de excelență pentru interpretarea deosebită a muzicii românești la concursul de interpretare „Paul Constantinescu”, Ploiești
2006: Marele Premiu la concursul de interpretare „Paul Constantinescu”, Ploiești
2005: Premiul II la concursul național „Studenții cântă Enescu”, Iași
2005: Premiul special al juriului la Festivalul și Concursul „Liedului românesc”, Brașov
2005: Premiul I și diploma de excelență la Olimpiada Națională de Muzică și Coregrafie, Constanța
2004: Premiul II la concursul de interpretare de canto „Haricleea Darclee”, Brăila
2004: Mențiune la Olimpiada Națională de Muzică și Coregrafie, Tg. Mureș
2003: Premiul II la concursul internațional de interpretare „Dunărea Albastră”, Galați
2003: Premiul III la concursul internațional de interpretare „George Georgescu”, Tulcea
2003: Premiul III la concursul național „Primăvara Artelor”, Bacău
2003: Premiul II la concursul de interpretare de canto „Haricleea Darclee”, Brăila
2002: Premiul I la concursul de național de interpretare „Emanuel Elenescu”, Piatra-Neamț
2002: Premiul I la concursul național de interpretare „Paul Constantinescu”, Ploiești
2001: Premiul I la concursul național de interpretare – zona Moldovei, Vaslui
2001: Premuiul II la concursul de canto „Haricleea Darclee”, Brăila