Cătălin Ailiesei

Prim Solist

  • 1991: devine pentru prima dată solist în corpul de balet al Operei Naționale Române din Iași
  • 1997: devine solist baletla Teatrul Clasicși Contemporan „Oleg Danovski” din Constanța
  • 2004: devine prim solist la Teatrul Național de Operetă „Ion Dacian” din București
  • 2006-2007: demi-solist la Sarasota Balletdin statul Florida, Statele Unite ale Americii
  • 2008: redevine solist la Opera Națională Română din Iași
  • 1991: a absolvit Liceul de Coregrafie din Cluj-Napoca
  • 2012: va absolvi Universitatea de Științe și Arte ,,Gheorghe Cristea” din București, Secția de Coregrafie
Nuntă însângerată după Federico Garcia Lorca – solist, coregraf Ioan Tugearu
Anotimpurile – solist, coregraf Gheorghe Stanciu
Giselle – Hans, prietenii, coregraf Gheorghe Stanciu
Lacul lebedelor – Rotbart, bufon, Pas de trois, Dans napolitan-solo, coregraf Gheorghe Stanciu
Spărgatorul de nuci – spărgătorul, pastorala, rusesc, coregraf Gheorghe Stanciu
Cocoșatul de la Notre Dame – prietenii, bufonii, coregraf Gheorghe Stanciu
Povestea soldatului – diavolul, coregraf Gheorghe Stanciu
Pescărușul – Treplev, coregraf Ion Tugearu
Carnaval – maestru ceremonii, solist-rol, coregraf Oleg Danovski
Scheherazade – sclavii favoriți, solist-rol, coregraf Oleg Danovski
Don Quijote – toreadorii, coregraf Oleg Danovski
Cenușăreasa – 4 cavaleri, Ministri, coregraf Oleg Danovski
Frumoasa din pădurea adormită – Catalabus, Motanul, coregraf Călin Hantiu
Romeo și Julieta – prietenii, coregraf Oleg Danovski
Merlyn Monroe – Honey Mooner, rol solistic, coregraf Pierre Wiss
Metropolis – solist, coregraf Sergiu Anghel
Furtuna – spirit malefic, coregraf Sergiu Anghel
Spărgătorul de Nuci – regele șobolanilor, coregraf Oleg Danovski
Requiem – solist-rol, coregraf Gigi Căciuleanu
Metisaje – solist-rol, coregraf Gigi Căciuleanu
Coppélia – prietenii, coregraf Willfride Piolet
Tangouri – solist, coregraf Sergiu Anghel
Romeo și Julieta – Benvolio, coregraf Gheorghe Stanciu
Zâna Păpușilor – Arlechin, coregraf Gheorghe Stanciu
Coppélia – Frantz, coregraf Gheorghe Stanciu
La Fille Mal Gardée – Colas, coregraf Mihai Babuska
Pinochio – Motanul, coregraf Nicolae Vieru
Visul Unei Nopți de Vară – Oberon, coregraf Nicolae Vieru
O Happy Day – solist, asistent coregraf Cătălin Ailiesei și coregraf Nicolae Vieru
Cenușăreasa – miniștrii, coregraf Mihai Babuska
Carmen – Toreador, coregraf Rosina Kovaci Pop
A Priori – solist, coregraf Gigi Căciuleanu
Pas de six – solist, coregraf Daniel Meja
Der Blaue Vogel, Pas de Deux, coregraf Rosina Kovaci Pop
Ich Errinere Mich – solist, coregraf Nicolae Vieru
Rhythms Hunter – solist, coregraf Ingrid Lupescu
Pas de deuxCoppélia, Esmeralda și Pasărea Albastră
Opera Română din Cluj-Napoca, Teatrul de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța, Stadhalle din München-Harr (Germania), Theater Kubiz din München, Starnberg Theater din München, Theater der Stadt Schweinfurt (Germania; invitat între anii 1995-2002), Berchtesgadener Bauerntheater Bad Reichenhall (Germania), Teatrul Național de Operetă „Ion Dacian” din București
2009 și 2010: Festivalului Internațional „Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț”
2001 și 2002: Festivalul Internațional de teatru, Sibiu
2000: Festivalul Internațional de dans contemporan, Iași
1998: Festivalul Internațional de Balet – Budapesta, Ungaria
1997: Festivalul Internațional de balet, Varna, Bulgaria
1985: Festivalul Internațional de Dansuri Populare din Ankara și Istanbul, Turcia
Turnee: Italia, Germania, Franta, Luxemburg, Olanda, Bulgaria, Ungaria, Belgia, Austria, Elvetia, Spania, Grecia.
1998: Marele Premiu la Concursul Național de Balet „Oleg Danovski” din Constanța
1997: Premiul al II-lea la Concursul de Balet „Oleg Danovski” din Constanța
2003: Stagiu pregătire de specialitate – dans contemporan, coregraf Gigi Căciuleanu, Paris
2000: Workshop și Pas de six, coregraf Daniel Meja