Ana Maria Donose

Ana Galben

2012: devine solistă a Operei Naționale Române Iași.

2010: a absolvit Master la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, specializarea Interpretare muzicală vocală, clasa prof. univ. dr. Corneliu Gheorghe Solovăstru.

2008: a absolvit Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, Facultatea de Interpretare muzicală, specializarea canto, clasa conf. univ. dr. Adriana Severin.

2007: devine artist liric în Corul Operei Naționale Române Iași.

 

Repertoriu de operă, operetă şi musical

  • Georges Bizet – ,,Carmen” –  (Micaela)
  • Giacomo Puccini – ,, Boema”  – (Musetta / Mimi), ,,Turandot” –  (Liu),       ,,Gianni Schicchi –  (Lauretta)
  • Giuseppe Verdi –  ,,Traviata” –  (Violeta Valéry),  ,,Aida”– ( Grande Sacerdotessa)   
  • Gioachino Rossini – ,, Bărbierul din Sevilla” –  (Rosina / Berta)
  • Wolfgang Amadeus Mozart – ,, Nunta lui Figaro” – (Contesa), ,,Don Giovanni” –  (Donna Anna),  ,,Flautul fermecat”  – (Prima Donna)

 

  • Jean Philippe Rameau – ,, Les Indes Galantes”  – (Hébé)
  • EuripideTroienele   – (Andromacha / Elena din Troia)

 

  • Jacques Offenbach –  ,, Les Contes D` Hoffman” – ( Antonia)
  • Johann Strauss (fiul) – ,,Liliacul”  – (Rosalinda)
  • Franz Lehár – ,, Văduva veselă”- (Valencienne), ,, Ţara surâsului”-  (Mi)
  • Richard Rodgers,,Sunetul Muzicii” – (Elsa)

 

Repertoriu vocal-simfonic

  • Wolfgang Amadeus Mozart – ,,Requiem”
  • Ludwig van Beethoven –  ,,Simfonia a IX-a”
  • Giovanni Battista Pergolessi – ,, Stabat Mater”

 

  • Carl Orff – ,,Carmina Burana”

 

  • Giuseppe Verdi,, Messa da Requiem”

 

Muzică de cameră

  • Piotr Ilici CeaikovskyRomanţe pentru soprană şi pian
  • Serghei Rahmaninov Romanţe pentru soprană şi pian
  • Felicia Donceanu Cicluri de lied-uri pentru soprană şi pian
  • Carmen Petra Basacopol Din Psalmii lui David,op.84 – cinci lied-uri pentru soprană şi pian

                                                                       Meşterul Manole,op.85 – cinci lied-uri pentru soprană şi pian

 Premii

2010: Premiul II la Concursul Internaţional de canto ,,Vincenzo Bellini”, Italia;

2009: Premiul special la Concursul „Vacanțe Muzicale”, Piatra Neamţ;

2007: Finalistă la Concursul Internaţional ,,Hariclea Darclée”, Brăila;

2006: Premiul pentru cel mai tânăr interpret  la Concursul de lied românesc ,,Mariana Nicolesco”, Braşov;

2006 şi 2003: Premiul III şi I la Concursul ,,Marţian Negrea”, Ploieşti;

2003: Premiul I la Concursul de interpretare vocală şi instrumentală          ,,Emanuel Elenescu”, Piatra Neamţ;

2002: Premiul I la Concursul de interpretare vocală ,,Miniatura romantică”, Galaţi;

2001:  Premiul II la Concursul de interpretare vocală  ,, Norbert Petri ” ;

 

Din anul 2003 : susţine concerte în România şi în străinătate :

  • Biblioteca ,,Gheorghe Asachi”, Iaşi – (2003-2008)
  • Concert cameral – ,,Palatul  Culturii” , Iaşi – (2003, 2008, 2009)
  • ,,Concert de printemps” , Franța – (2004)
  • Concert – ,,Filarmonica Moldova” , Iaşi (2004)
  • Concert Puccini  –  ,, Filarmonica Bacău”  – (2008)
  • Concert de arii și duete , Germania  – (2008)
  • Concert –  Castel Gandolfo, Roma, Italia – ( 2009)
  • Concert – ,,Filarmonica Botoşani” –  (2010)
  • Concert – ,,Filarmonica Craiova” –  (2012)
  • Concert – ,, Filarmonica Braşov” – (2013)
  • Bucharest Music Film Festival – ,,Orchestra Radio Bucureşti” – (2013)
  • Proms of Delight – ,,Filarmonica Sibiu” – (2013)

Colaborări / turnee

2015-2016: Opera Națională Română Cluj-Napoca; 2012: turneu în Olanda cu Opera Naţională Română Timişoara; 2010: Filarmonica Botoşani;                    2009: Castel Gandolfo, Roma, Italia; 2008: Concert de arii şi duete, Germania; 2008: Concert ,,Puccini” Filarmonica Bacău; 2004: Filarmonica ,,Moldova” Iaşi; 2004: ,,Concert de printemps”, Franţa; 2009, 2008 şi 2003: recitaluri camerale la Palatul Culturii Iaşi; 2003-2008: recitaluri cameral la Biblioteca               ,,Gheorghe Asachi” Iaşi.

A cântat sub bagheta maeştrilor

Karel Mark Chichon ( Viena) ,  Eddi de Naddai (Italia),  Rinaldo Muratori (Italia),  Marco Balderi (Italia),  Francesco Damiani (Italia),  Alfonso Saura (Spania),  Corneliu Calistru (Iaşi), Ovidiu Balan (Bacău),  Alexandru Iosub (Craiova),  Costin Grigore (Craiova), Petru Oschnitzky,  David Crescenzi (Italia),          Cristian Oroşanu (Braşov),  Victor Dumănscu  (Cluj), Mircea Holiartoc (Galaţi),  Gabriel Bebeşelea (Iaşi),  Tiberiu Soare (Bucureşti), Ciprian Teodorașcu (Bucureşti), Vlad Conta (Bucureşti), Marcello Mottadelli (Italia).

 Regizori

Beatrice Rancea (București), Andrei Şerban (S.U.A), Matteo Mazzoni (Italia), Andras Kurthy (Ungaria), Anda Tăbăcaru-Hogea, (Bucureşti), Marina Emandi (Timişoara), Ioan Tugearu (București), Marco Spada (Italia).